
Klar kommunikation er vigtig og kan trænes
Copenhagen Academy for Medical Education & Simulation (CAMES)
Foredrag/tale - Sundhed, omsorg og forebyggelse - Uddannelse og forskning
Mød Claudia som for 36 år siden fik konstateret diabetes type 1 og nu lever med senkomplikationer som bl.a. hjertesygdom. Mød også Ole, der fik diabetes type 2 senere i livet.
Hør dem fortælle, hvordan sygdommen griber ind i livet, og hvor vigtigt det er, at der er klar kommunikation med sundhedsvæsnet.
For hvad skal man være særligt opmærksom på i kommunikationen med patienten?
Claudia og Ole vil dele oplevelser, hvor kommunikationen med sundhedsprofessionelle har givet håb og skabt tryghed eller omvendt har skabt afmagt og frygt. Ord kan nemlig frigøre eller fange. Det betyder noget, hvordan vi bruger sproget, fordi ordene har stor betydning i samtalen med og om mennesker som lever med sygdom. Mød også en medicinstuderende, som fortæller hvordan patientundervisere helt konkret inddrages i simulationsbaseret kommunikationstræning for medicinstuderende.
16. juni 2023
VIS FLERE
VIS FÆRRE
Deltagere
Claudia Byriel
Patientunderviser
CAMES
Ole Jervin
Patientunderviser
CAMES
Caroline Pelletier
Medicinstuderende
CAMES