
Vilde problemer kalder på vild ny finansiering
Center for Offentlig-Privat InnovationDebat - Klima, miljø og energi - Økonomi, finans og skat
Det handler ikke kun om at finde flere penge, men om at turde bruge dem, vi har, på nye måder – i samarbejde, langsigtet, systemisk og missionsrettet.
Skal vi som samfund lykkes med at finde løsninger på de vilde problemer, er der behov for risikotolerant kapital, som sikrer, at den private sektor ikke bærer risikoen alene.
Effektive finansieringsmodeller, der også kan skabe incitament blandt offentlige ordregivere til at kaste sig ud i mere risikobetonede innovative indkøb.
Hvorfor halter vi i Danmark langt bagefter de nordiske lande, når det handler om finansiering af offentlig-privat innovation?
Kom til debat med CO-PI om, hvordan morgendagens vilde finansiering ser ud i tværsektoralt samarbejde. Hvem skal gøre hvad anderledes, og hvor er der inspiration at hente?
17. juni 2023
17. juni 2023 15:15 - 16:15
Vilde problemer kalder på vild ny finansiering
J5 - Kæmpestrandens Debattelt
VIS FLERE
VIS FÆRRE
Deltagere
Torben Möger Pedersen
Adm. direktør
PensionDanmark
Ole Bech Lykkebo
Programchef
Center for Offentlig-Privat Innovation
Julie Lund Christensen
Servicedesigner
Center for Offentlig-Privat Innovation
Otto Brøns-Petersen
Analysechef
Cepos
Hanne Ullum
Vicedirektør
Bygherreforeningen
Ane Henriksen
Direktør
Velux Fonden