
Mads og A-holdet tager livtag med tidens store dilemmaer
PFA
Debat - Andet
I bedste Mads og A-holdet-stil diskuterer vi aktuelle samfundsdilemmaer, som hen over året har leveret brændstof til mediespalterne, delt vandende og fået nationens sind i kog. Vi spørger fx:
• Er der grænser for, hvor langt dansk erhvervsliv kan gå i brugen af kunstig intelligens til at løse fremtidens udfordringer?
• Truer private sundhedsforsikringer vores velfærdssamfund og skaber amerikanske tilstande med a- og b-hold?
• Er det ok, at danske pensionsselskaber investerer i upopulære industrier som fx våben og olie?
Kort sagt: Det er nogle komplekse, etiske og ledelsesmæssige spørgsmål, som Mads Steffensens aldeles veloplagte A-hold står overfor, når de på Folkemødet tager nogle af tidens store dilemmaer under kærlig behandling. Kom og mød to partiledere, en tidligere statsminister og topchefen i Danmarks største pensionsselskab.
14. juni 2024
14. juni 2024 11:00 - 11:45
Mads og A-holdet tager livtag med tidens store dilemmaer
G2 - PFA Pension
VIS FLERE
VIS FÆRRE
Deltagere
Mona Juul
Formand
Det Konservative Folkeparti
Ole Krogh Petersen
Adm. Direktør
PFA
Mads Steffensen
Moderator og podcastvært
Mads Steffensen
Helle Thorning-Schmidt
Tidligere statsminister
Helle Thorning-Schmidt Global
Pia Olsen Dyhr
Partileder
SF