
Søvn - og hvorfor det er så vigtigt
Danmarks Apotekerforening
Foredrag/tale - Sundhed, omsorg og forebyggelse
Flere og flere af os sover dårligt. Omkring halvdelen af alle voksne har de sidste 14 dage haft søvnbesvær, og 15% har så store søvnproblemer, at de betegner det som ’meget generende’. Det er en stigning siden 2010, hvor kun 10,2% havde dette pro-blem. Også forbruget af sovemedicin er stigende, og især er forbruget af melatonin i stor vækst.
Samtidig er der kommet meget fokus på, hvor vigtig søvn er for vores helbred. Men hvorfor har et stigende antal danskere søvnproblemer? Hvad er god søvn? Skal vi sove 8 timer uden afbrydelse hver nat? Hvad sker der i hjernen, når vi sover? Og hvad kan vi gøre for at sove bedre?
Alt det og meget mere vil søvnekspert professor, overlæge, dr.med. Poul Jennum, der er leder af Dansk Center for Søvnmedicin, svare på.
15. juni 2024
VIS FLERE
VIS FÆRRE
Deltagere
Lene Lund Hansen
Kommunikationsdirektør
Danmarks Apotekerforening
Poul Jennum
Professor, overlæge, dr.med.
Dansk Center for Søvnmedicin, Rigshospitalet