
Tegnsprog som omsorg – en mor fortæller
CFD
Interview/samtale - Sundhed, omsorg og forebyggelse - Socialpolitik og integration
”Hvis Jonathan ikke mødes med tegnsprog, så går han bare, han bliver frustreret. Tegnsprog har altid haft stor betydning for hans trivsel og hans udvikling,” fortæller Tina Lindop Gable, der er mor til Jonathan.
Vi er som mennesker sociale væsener og gennem kommunikation bliver vi en del af vores omverden. Kommunikation er kernen i CFD’s socialpædagogiske og socialfaglige arbejde på det specialiserede velfærdsområde.
Som mor til en ung mand, der er født døv og med særlige behov i livet, tog Tina og Jonathans Far, John, tegnsproget til sig for at værne om deres søns hverdag. Gennem hans opvækst blev de igen og igen opmærksomme på, hvordan han trivedes i tegnsprogsmiljøer og mistrivedes i miljøer, hvor der ikke var taget højde for hans særlige behov.
I en samtale fortæller Tina om sønnens opvækst, og hvordan han i dag som en modig ung mand trives og udfordres i CFD’s sociale tilbud i Nyborg. Som betragtere sidder en erfaren socialpædagog og en erfaren psykolog.
15. juni 2024
VIS FLERE
VIS FÆRRE
Deltagere
Anne Vikkelsø
Forperson for Danske Døves Landsforbund, tidligere chefjurist i CFD
Danske Døves Landsforbund
Kurt Faber-Carlsen
Direktør
CFD
Ditte Gaarde Zohnesen
Psykolog
Psykiatrisk Center Ballerup
Tina Lindop Gable
Mor
CFD